| Chiang Mai,Tayland

Chiang Mai,Tayland

chiang mai da görülmesi gereken yerler

Chiang Mai Tayland’da en çok sevdiğim şehirlerden birisi.Yapabileceğiniz birçok aktivite yer alıyor.Şehir merkezini 1 günde çok rahat gezebilirsiniz.Tabii yazıda bahsediğim yerler Chiang Mai şehir merkezi için geçerli.Tur satın alarak Dünya’nın en uzun boyunlu kadınlarını yaşadığı köyüne, Fil turuna ve Safari yapmadan kesinlikle Chiang Mai‘dan ayrılmayın.

Chiang Mai’da Gezilecek Yerler

 1. Chiang Man Tapınağı
 2. Chedi Luang Tapınağı
 3. Phra Singh Tapınağı
 4. Pham Tao Tapınağı 
 5. Wat Buppharam
 6. Yerel Çarşı

Eğer Pazar günü Chiang Mai’da olursanız Old Town da kurulan pazarı gezebilirsiniz.Ne isterseniz bulabileceğiniz bir yer.Benim kaldığım otel bu cadde de yer aldığı için Check Out yaptıktan sonra çantamı otelde bırakıp yeni kurulmaya başlayan pazarı geziyorum.Zaten görülmesi gereken yerlerin bir çoğuda pazarın etrafında yer alıyor.

Pazarda gezerken isterseniz bir şeyler yiyebilir veya sokaklara koydukları koltuklarda masaj yaptırabilirsiniz.[/vc_column_text]

chiang-mai-gezi-rehberi
chiang mai sehri
chiang-mai-gezi-rehberi
[/vc_column][/vc_row]

Chiang Man Tapınağı

Tapınak Kral Mengrai döneminde inşa edildi ve Lanna krallığının başkenti olan Chiang Mai kentinin en eski tapınağıdır.Tapınak, Tayland’daki en değerli eserlerden biri – Phra Sae Tang Kamani yani Kristal Buda olarak adlandırılan bir Buda görüntüsüne sahiptir.

Tapınağın önemli olmasının bir başka sebebi ise , MS 900’lü yıllarda Hindistan’da oyulmuş olduğu düşünülen Phra Sila (Taş Buda) heykelinin bu tapınakta yer alması. Efsaneye göre, hangi şehirde taş Budaya sahip olursa barış ve bolluk içinde yaşayacağı söyleniyor.Budistlerin inandıkları bir diğer şey ise Budaların yağmur üretme gücüne sahip olduğudur.Taş Buda’nın orijinal olup olmadığı bilinmemektedir.

chiang-mai-gezi-tavsiyeleri
chiang-mai-gezi-notları

Chedi Luang Tapınağı

Wat Chedi Luang diğer adıyla Jedi Luang, 1391’de Mengrai hanedanının sekizinci hükümdarı olan Kral Saen Muang Ma döneminde inşa edilmiştir. Yapıyı, babası Ku Na’nın küllerini gömmek için yaptırmıştır.İnşaa bittiğinde 82 m yüksekliğinde ve 54 m’lik bir çapı sahipti, o dönemdeki tüm Lanna’nın en büyük binasıydı. Ne yazık ki, Tapınak(Pagoda) Kraliçe Mahadevi’nin hükümdarlığı sırasında meydana gelen 1545 depreminde ağır hasar görmüştür.Bunun üzerinde 1551’de Zümrüt Buda Luang Prabang’a taşındı.

1995 yılında Chedi’nin 600. yıldönümü için pagoda restorastan çalışması yapıldı ve yeniden inşa edilmiş doğu nişine siyah yeşim taşından yapılmış Zümrüt Buda’nın bir kopyası yerleştirildi.

chiang-mai-nerede
chiang-mai-nerede

Phra Singh Tapınağı

Tapınak oteli oldukça yakın bir konumda yer alıyor.Chiang Mai şehrindeki ilk gecemde tapınağı kapalı kapıları ardından görme fırsatım olmuştu.Şimdi ise içerisine gidiyorum.Giriş ücreti ama sıkı bir kontrol yok ben bedavaya girdim.

Tapınak 1345 yılında Mangrai hanedanının beşinci kralı Kral Phayu’nun babasının Kral Kham Fu’nun küllerini için pagoda yaptırdır. Birkaç yıl sonra Pagoda’ya başka yapıların eklenmesiyle ortaya çıkan komplekse Wat Lichiang Phra adı verildi. 1367 yılında Phra Buddha Singh heykeli tapınağa getirildiğinde tapınak kompleksi bugünkü adını aldı.

Çalışma Saatleri: 05:00-20:30
Giriş Ücreti: 20.000 Baht

chiang-mai-gezi-rehberi
chiang-mai-gezi-rehberi
chiang-mai-gezi-rehberi
chiang-mai-gezi-rehberi
chiang-mai-gezi-rehberi

Wat Buppharam

Tapınakları gezerken yol üstünde bulunan bulunan tapınağa giriyorum.Diğerleri gibi buda oldukça eski ve bir farkı var.Tapınak ahşaptan inşaa edilmiş ve inşaatta kullanılan ahşapların 1800’lü yıllara dayanıyormuş.Tapınak, 1958’de yeniden inşa edilmiş ve restorasyonunda cam kaplama mozaikler kullanılmış.

Çalışma Saatleri:
09:00 -18:00
Pazar günleri 09:00-22:00
Giriş Ücreti : ÜCRETSİZ

chiang-mai-gezi-rehberi
chiang-mai-gezi-rehberi

Şehir merkezinide gezdikten sonra pazarın içinden tekrar geçerek otelime geldim.Ayutthaya gidecek otobüsü için beni alacak olan ücretsiz servisin gelmesine yaklaşık 45 dk var.Bende fırsat varken birşeyler yiyip, yol için yakındaki 7/11 marketinden birşeyler alıyorum.Tam saatinde gelen servis ile şehrin oldukça dışarısında yer alan benzinlikte otobüsün gelmesini bekliyorum.

Ayutthaya‘da gezi yazısında devamı okuyabilirsiniz…

chiang-mai-gezi-rehberi

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

1 Yorum

 • Fatma set Yanıtla

  02/05/2018, 16:30

  İlkokul 3 sınıfta Gülten dayıoğlunun Kaf Dağının Ardına Yolculuk kitabını okuduğundan beri hayalimdir Tayland’a gitmek

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register