Luang Prabang |

Luang Prabang

Luang Prabag

Başkent Vientiane’den kalkan otobüs ile Luang Prabag şehrine varıyorum.Şehir merkezindeki firmalardan bilet almak isterseniz fiyatlar 170.000 -200.000 kip arasında değişiyor.Ben direk kendim kuzey otogarına giderek giderek bilet almayı tercih ettim.Otogarda sadece 1 firma var ve fiyatlar sabit.

3 tip otobüs var ;
1-Minivan 110.000 kip
2-VIP Otobüs 130.000 kip
3-Sleeping Otobüs 150.000 kip

Biletler sadece yolculuk edeceğiniz tarihte satılıyor.Seyahatinizden 2-3 saat önce otogarda olup bilet almakta fayda var.

Saat 18:00 da kalkan otobüsümüz birazlı ve bozuk yolda ilerleyerek sabah saat 04:00 de Luang Prabang şehrindeki güney otogarına vardı.Hava halen karanlık olduğu için otogarda zaman geçirdim.Saat 05:30 gibi 20.000 kip isteyen tricycle ile 10.000 kip e anlaşıp şehir merkezinde iniyorum.Sabah çok erken olmasına rağmen sokaklar oldukça kalabalık olması beni şaşırdı ve neden acaba diye düşünürken farkettim ki Budist rahiplerinin her sabah gerçekleştirdikleri seromoni sebebiyle insanlar erkenden kalkıp Budist Rahiplere yiyecek ve içecek ikram ediyorlardı.Şansıma bunuda görme fırsatım oldu.

Otel rezervasyonum olmadığı için otel arıyorum,sorduğum birçok yerde fiyatlar 120.000-150.000 kip arasında değişiyor.En son 110.000 kip’e Night marketin kurulduğu sokaktaki Thalinh Guesthouse’a yerleşiyorum.Otel odası gerçekten çok güzel vede ana caddede olması bir avantaj. Güzel bir uykuduktan sonra kendimi Luang Prabang sokaklarına atıyorum.

Luang Prabang’da Gezilecek Yerler

  1. Kraliyet Sarayı (Royal Palace)
  2. Wat Sen Tapınağı
  3. Wat Mai Suwannaphumaham
  4. Wat Xieng Thong
  5. Phousi Tepesi
  6. Fil Kampı ve Pak Ou Mağara
  7. Kuang Si Şelalesi
  8. Gece Pazarı

Royal Palace (Kraliyet Sarayı)

Luang Prabang’da Kraliyet Sarayı 1904 yılında Fransız sömürge döneminde Kral Sisavang Vong ve ailesi için inşa edilmiştir. Kral Sisavang Vong’un ölümünden sonra, Kraliyet Prensi Savang Vatthana ve ailesi, sarayı kullanan son kişiler oldu.1975’te eğitim faaliyetleri için kullanılan saray şuan müze olarak ziyaretçilere kapılarını açmış.

Benimde şehirdeki ilk durağım burası oluyor.Otelin hemen karşısında yer aldığı için hemen caddenin karşısına geçip içeri giriyorum.Normalde 16:00 da kapandığı için bilet almadan girdim zaten kapanmasına az bir süre vardı.Hızlıca gezip 30.000kip vermekten kurduldum.

Çalışma Saatleri : 08:30-16:00
Giriş Ücreti: 30.000 KİP

Wat Sen Tapınağı

1718 yılında Kral Kitsarath tarafından Mekong nehirinden çıkartılan 100 000 taşla ile inşaa edilmiştir.Wat Sen Kelimesinin anlamı ise “100 000 hazine tapınağı” anlamına gelmektedir. 1957 yılında Buddha’nın doğumunun 2500 yıl önce anısına restore edilmiştir.

Wat Xieng Thong

Wat Xieng Thong tapınağı,diğer adıyla Altın Şehir Tapınağı.Luang Phrabang yarımadasının kuzey ucunda bulunan bir Budist tapınağıdır. Kral Setthathirath tarafından 1559-1560 yılları arasında inşa edilmiştir. 1975 yılına kadar kraliyet ailesinin himayesinde bir kraliyet tapınağıydı. Lao kralları taç giyme törenleni bu tapınakta gerçekleştiyorlarmış.

Luang Prabang ana caddesi, Kraliyet Sarayınında bulunduğu yer akşam 17:00 den sonra trafiğe kapalıyor ve Night market kuruluyor. Bu cadde üzerinde birçok acentada mevcut.Sırayla hepsini gezerek Fil kampına ,Kuang Si Şelalesi, Pak Ou Mağarası ve Viski köyüne ziyaret etmek için fiyat soruyorum. En uykun olan 300.000 kip tam gün süren aktiviteye Fillerle birlikte Mekong nehrinde banyo yapmakta dahil. Tavsiyem birçok yerden tavsiye etmeniz ve Pazarlık gücünüz.

Ertesi güne tur satın aldıktan sonra Mekong nehri kenarındaki restaurantlar birisinde birşeyler yeyip, fresh avacado içiyorum.İsterseniz Mekong nehrinde turlara katılarak güneşin batışını izleyebilirsiniz. Ben yemeğimi yerken Night market kurulmuştu çoktan. Pazarda birbirinden güzel şeyler var ama bütün seyahatım boyunca taşıyamayağım için sadece bakmakla yetiniyorum. Night Market biraz erken kapanıyor saat 21:00 da herkes kurdukları sergileri toplamaya başlıyor.Night Marketi gezmek için çok geçe kalmayın. Night marketi gezdikten sonra otelime gelip dinleniyorum.

Fil Kampı,Pak oui mağarası ve Kuang Si Şelalesi

Ertesi günü 08:00 de tur satın aldığım firmaya gidiyorum. 08:15 de minibüs hareket ediyor. Yolda kayaking yapıcak olan yaşlı bir çifti bıraktıktan sonra ilk durağımız olan Fil kampına gidiyoruz. Yakşaşık 1,30 saat yolculuk sonunda fil kampına ulaşıyoruz. Özellikle ana yoldan çıktığımız son 30 dk yol kötü. Fil kampı vardığımızda fillerin binmemiz için hazırlanması bekledikten sonra fillere biniyoruz ve kampın karşısındaki ormanda fillerde yaklaşık 30 dklık bir yürürüş yapıyoruz. Bazı filler açıkmış olsa gerek eğitmenlerin sözünü dinlemeyip ağaçlarının dallarını yemeğe başlıyor. Fillerde yaklaşık 30 dk ormanda gezdikten sonra isteyenler ki tur satın alırken belirtmeniz lazım, Kampın hemen karşısındaki Pak Oui mağarasına teknelerle geçiyor. Ben ise Fillerle Mekong nehrine girmek için üstümü değiştiriyorum.

Rehberimiz hızlıca Filleri komut ettikleri kelimeleri öğreyor.İleri,Geri,Yavaş,Dur ama en önemlisi Su püskür komutu :)) Kelimeleri ezberledikten sonra fillere tekrar binip nehre doğru iniyoruz.Filler tabikide her ne kadar komutları öğrensemde beni dinlemiyor.Eğitmenlerde bizimde birlikte Mekong nehrinde ,onların komutuyla su püskürtüyor sırtından atıyor felan oldukça eğlenceli yarım saat geçirdikten sonra öğlen yemeği vakti.

Yemek oldukça basit pilav, sebze haşlama ve muz.Saat 13:00 gibi yolumuz üzerinde buluna köylerden birisinde durup akrebli ve yılanlı viskilerin nasıl yapıldığı anlatıyor ve 3 farklı viskiden ikram edildikten sonra isteyenler satın alabiliyor.Bende küçük bir şiseyi 15.000 kip’e alıyoum.Şehir merkezine göre oldukça ucuz.Viski köyünden sonraki durak Kuang Si Şelalesi.

Kuang Si Şelalesi

Fil kampı ve Kuang Si Şelale zıt yönlerde. Kuang Si şelalesine gitmek isterseniz şehir merkezinden tricycle kiralayarakta ulaşabilirsiniz. Şelaleye giriş kapısında 10 dk yürüme mesafesinde.Şelaleye ulaşmak için yürürken yol üstünde farklı bitkiler ve çiçekleri görmek mümkün. Benim ziyaret ettiğimde yağmur sezonu olduğu için şelalede yüzmek yasak.Zaten izin verselerde yüzemezsiniz,şelale o kadar yüksek debili akıyor ki normalde gezip, oturup piknik yapabileceğiz yerlerin hepsi su altında kalmış. Yüzemiyorum diye üzülmeyin Şelalenin üstünde bir köprü var. Bu köprüden geçtiğinizde yüzmüş kadar oluyorsunuz :)

Son ziyaret yerimiz olan Kuang Si şelalesinden sonra şehre dönüyoruz.Şehir merkezinde birşeyler yedikten sonra bir sonraki durak olacak olan Tayland’ın Chiang Mai şehri için bilet fiyatlarını sormaya başlıyorum.Fiyatlar oldukça yüksek sanki uçak ile yolculuk yapıcam 300.000-360.000 kip arası değişiyor vede hepsi normal otobüs.Fiyat neden bu kadar pahalı diye soruncada Luang Prabang ve Chiang Mai arası çok uzak cevabını alıyorum ama aslında uzak değil.Yol kötü olduğu için yavaş gidiyorlar

Kamboçya’daki Dünya’nın En Büyük Tapınağı Angkor Wat Yazımı okumak için Tıklayın

Neyse sonunda 300.000 kip’e yatajklı otobüste yer buluyorum. Birçok acenta bilet satmak için yalan söylüyor benim bilette de 41 nolu koltuk görünce yataklı otobüs olduğuna pek inanmasamda ucuzda olduğundan alıyorum. Diğer ülkelerde bindiğim yataklı otobüslerde koltuk numaraları A 1-2-3, B 1-2-3 şeklinde yer alıyordu. Yarın göreceğiniz otobüs nasıl olduğunu. Otobüs işinide halletiğime göre otele dönüp dinlenebilirim.

Ertesin Luang Prabang şehrini keşfetmeye çıkıcağım birçok eski Tapınak var. Bunların en küçüğü olduğunu tahmin ettiğim tapınak Kraliyet sarayın tam karşısında yer alıyor. Tapınağın duvarlarında oldukça eski işlemelerin 1860 yılına ait olduğunun bilgileri yer alıyor. Girişte ücretsiz olunca içeride fotoğraf çekiyorum. Tam bu sırada dışarıda bir hareketlilik var. Düğün fotoğrafları için arka fona Kraliyet sarayını alarak dış çekim yapan Lao’lu çifti görünce bende hemen fotoğraf çekmeye başlıyorum. İstesem bu kadar denk gelmezdi heralde. Yazının kapak fotoğrafı o sırada çekmiş olduğum ana ait.

Şehir çok büyük değil bisiklet ile gezilebilir ama bisiklet kiralamak bile pahalı ,birçok ülkede 1 dolara bazı yerlerde ücretsiz aldığım bisiklet için 20.000 kip fiyat isteyince yürüyerek gezmeye kadar veriyorum.Zaten 3-4 saatte gezilebilecek bir şehir.

Phousi Tepesi

Phu Si Tepesi şehir Luang Prabang şehir merkezden 100 m daha yüksekte bulunur.Tepeye çıkmak için Kraliyet sarayının tam karşısında yer alanmerdivenleri kullanmanız gerekli. Tepeye çıkmaya başlayan merdivenlerde kafeslerin içindeki kuşlarda satın alıp özgürlüklerine kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Phousi tepesi şehrin tam kalbinde yer alıyor.Tepeye çıktığınızda Mekong Nehri ve Nam Khan Nehri görmeniz mümkün.Tepede Budist tapınaklarıda yer almakta.Nam Khan’a nehride bakan yüzünde Wat Chom Si tapınağını ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri:
Giriş Ücreti: 20.000 KİP

Wat Mai Suwannaphumaham 

Wat Mai Suwannaphumaham tapınağı diğer adıyla Wat Mai veya Wat May diyede telaffuz ediliyor.Luang Prabang‘daki tapınaklar içindeki en zengin süslemelere sahip.Kraliyet Sarayı Müzesinin hemen yanında yer almaktadır.Bahçesinde Budist ögrencilerin konakladıkları yerler,eğitim gördükleri sınıflar yer almakta.

Tapınağın oldukça geniş bahçesi var.Bahçeye girmek için giriş ücreti ödemenize gerek yok.Ama tapınağın içine girmek isterseniz ücret ödemeniz gerekli.Ben içersinie girmedim tapınağın bahçe tarafına bakan pencereden bakmakla yetindim

Giriş Ücreti : 10.000 KİP

Şehir gezdikten sonra otele dönüp çantalarımı almak için dönüyorum.Night market kurulmaya başladı bile.Caddede trafiğe kapalı olduğu için biraz yürürüp marketin bittiği yerden Kuzey de yer alan otogara gitmek üzere tricycle kiralamak için pazarlık yapıyorum.30.000 KİP den başlayan pazarlık sonunda 15.000 Kip’e anlaşıyoruz.Otogar şehrinde baya dışında yer alıyor.Otobüsün gelmesine de 1 saat var.Otogardan da bilet almak isterseniz fiyat 270.000 kip zaten.Kendim otogara gelip bilet alıyım deseydimde fiyat aynıya gelicekti bu yüzden şehir merkezindeki acentadan almak mantıklı.Otobüs tam saatinde geliyor vede gerçekten yataklı otobüs En arkada yer alan 5 yataktan birisi olan 41 nolu yere yerleşiyorum.Otobüste bagajlar çuvallarla dolu olduğundan turistlerin çantaları dar olan koridorlara resmen atıyorlar.Molada felan inmek istediğiniz mecbur çantaların üstüne basarak geçiyor herkes.İlk kez en arkada olduğuma sevindim oldukça geniş ve bagajım için yanımda yer vardı.Yollar çok kötü ve virajlı soförde hızlı sürdüğü için n uyumak oldukça zor hatta imkansızs.Nasıl kaza yapmadık hala şaşkınım.Sabah 06:00 civarında Tayland sınırına en yakın kasabası Hue’de varıyoruz.Burada bizim bekleyen Başka bir minibüse binip akşam üstü 17:00 civarında Chinag Mai şehrine yarıyoruz. Laos-Tayland Sınır Geçisi dair detaylı yazımı okuyabilirsiniz.

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register