| Vietnam’a Gitmek İçin 10 Sebep

Vietnam’a Gitmek İçin 10 Sebep

vietnam fotoğrafları

1-Güvenli ve Ucuz Bir Ülke

Vietnam’da seyahatim sırasında kendimi hiçbir zaman güvensiz hissetmedim. İnsanlar her zaman size yardım etmeye çalıştıklarını göreceksiniz. Vietnam isteyene düşük bütçeyle, isteyene lüks seyahat etme imkanı sunan bir ülke. Sokakta  benim gibi 1-2 dolar’a karnınızı doruyabilirsiniz. Konakma ücretleride 5 dolardan başlayıp tercihlerinize göre yüksekliyor.

2-Vietnam Mutfağı

Vietnam mutfağı, belki de bir çoğumuzun duymadığı gitmeyi planlıyanların ise tereddütler yaklaştığı bir Dünya mutfağı. Vietnam yemeklerinde taze sebzeler sıklıkla kullanılıyor. Deniz ürünleri, tavuk ve etin de önemli yeri var. Vietnam’a gitmişken en azından bir Pho çorbası, Fresh Spring Rolls’ları tatmalı  ve daha nice lezzetli yemeklerini keşfetmelisiniz.

3-Vietnam Savaşı ve Chu Chi Tünelleri

Amerika ve Vietnam arasında geçen savaş sırasında yaklaşık 3 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Vietnam’ın yakın tarihine tanıklık etmek için Vietnam Savaş müzesini ve Savaşın kazanılmasındaki en büyük etken olan savaş tünellerini gezmeden ayrılırsanız çok şey kaybetmiş olursunuz.

4-Halong Bay

Vietnam’a gitmeyen herkesin bir yerlerde mutlaka fotoğrafı gördüğü 1600 kadar adanın yer aldığı olağanüstü bir yer. Unesco’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan “Halong Bay”e cruise gemileri ile gidebilirsiniz.

5-Hoi An Şehri

Tapınak gezilerinden ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için rotanızı “Hoi An” şehrine çevirebilirsin. Ayrıca dilek tutarak nehre fener bırakmayıda unutmayın.

6-Mekong Deltası

Mekong Nehri ve Deltası 4350 km uzunluğu ile Güneydoğu Asya’nın hayat damarı olan bir nehir. 6 ülke ve yaklaşık 10 milyon insana yaşam kaynağı sunuyor. Üstünde kurulan  floating market ve Deltanın ince kollarında düzenlenen turlara katılmadan dönmek olmaz

7-Sapa

Sapa’daki pirinç tarlalarının mükemmel görünümü anlatmaya sözler yetmez heralde. Sabah kalkıp temiz havada pirinç tarlaların arasında dolaşmak paha biçilmez..

8-Sun Doong Mağarası

Henüz 2009 yılında keşfedilen Dünya’nın en büyük mağarasında bu ülkede yer alıyor. Vietnam tam bir mağara cenneti desem yanlış olmaz. Ülkenin diğer ünlü mağarası olan 44,5 km uzunluğundaki Phong Nha. Ha Long Bay’e gidenler Surprise Cave mağarasının güzelliği unutulacak türden değil.

9-Ninh Binh

Vietnam’a en sevdiğim adeta huzur bulduğum şehir. En az 3 tam günün ayırmanız gerekmekte. Perfume nehrinde gezintiye çıkmadan, Bai Dinh tapınağı görmeden dönmeyin.

10-Su Tiyatrosu

Dünya’nın en eski tiyotroları arasında gösterilen tiyatro ilk gösterini 1121 yılında Ly Hanedanı sırasında yapıldığı tahmin ediliyor.Bu sanatı geliştiren Vietnam köylüleri, tarlada geçen yorgun bir günün ardından eğlence olsun diye yaparlarmış.Vietnam’a birçok şehirde izleme imkanı bulabilirsiniz.

… son bir hatırlatma Vietnam’da yapacağınız her şeyi Türkiye’de harcayacağınız paranın çok daha azına yapacağınıza emin olabilirsiniz.

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

  • seyyahıalem Yanıtla

    09/02/2017, 11:19

    Ellerinize sağlık çok güzel bi yazı.bu seneki rotam arasında.kasım aralık ayında gitmek uygun bir mevsim mi?çok teşekkür ederim…

  • Emir Aşkın Güvendi Yanıtla

    09/02/2017, 13:54

    Zaman ayırıp yorum yazdığınız için teşekkür ederim.Kasım aralık ayında Muson mevsimi,yağmurlu olabilir ama gezmeniz için engel olmaz.Hava sıcaklığı 25-30 derece arasında olur.

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register