| Şumen Şehri

Şumen Şehri

bulgaristan gezilecek yerler

Şumen diğer adıyla Şumnu Şehri

Şumen veya diğer adıyla Şumnu Türklerin çoğunlukla yaşadığı Bulgaristanın Deliorman bölgesinde bulunun bir şehir.Şumen kelime anlamı olarak gürültülü demektedir.Şehrin ismi hakkında 2 rivayet var.Birincisi Bulgar Hanı Şimeon’un isminden geldiği, bir diğeri de Bulgar Hanı’nın şehrin kurulduğu yerin zengin doğal yapısından meydana gelen orman ve hayvan gürültüsünden dolayı şehre “Şumen” adını verdiğidir.Hangisi doğru bilmek elbette zor ama birçok Bulgar şehrin ismini Şimeon’dan geldiğine inanıyor.Peki Şumen şehri Bulgaristan’ın neresinde yer alıyor.

Shumen şehri 3200 yıl önce kurulmuş.Birçok usula ev sahipliği yapmış antik bir şehir. Romalılar, Bizanslılar, Bulgarlar ve Osmanlı şehirde hüküm sürmüştür.Şumnu yakınlarında Bulgar ulusunun ilk iki başkenti Pliska ,Veliki Preslav ve Madara dini merkezi var yer almakta.

şumen'de gezi notları

Şumen Nerede ve Nasıl gidilir ?

Şumen, Bulgaristan en büyük 10. şehridir. 2011 yılı nüfus sayımlarına göre Şumen nüfusu 104 002 kişidir.Şumen Bulgaristan’da kuzey-doğunda denize yakın bir konumda yer almakta.Ülkenin en büyük şehirlerden olan Varna’ya sadece 60 km uzaklıkta.Şehre İstanbul’dan ulaşmak oldukça kolay.Esenler otogarından kalkan Göçmen firması Nişikli Turizm ve Metro ile sıkıntınız şekilde şehre ulaşabilirsiniz.Otobüs Varna’ya uğruyorsa Dereköy sınır kapısı üzerinden veya Kapıkule sınır kapısını kullanarak şehre tahmini 10 saatlik yolculuk ile ulaşmak mümkün

Şumen’de Gezilecek yerler

 1. Bulgar Devleti Kurucuları Anıtı
 2. Şumen Kalesi
 3. Tombul Cami
 4. Saat Kulesi
 5. Madara Atlısı
 6. Eski Başkentler Pliska ve Preslav
 7. Alfabe Kalesi

Bulgar Devleti Kurucuları Anıtı

Şumen şehrini birçok kez ziyaret etmiş birisi olarak her zaman ilk durağım şehrin her yerinden görülen’’ Bulgar Devleti Kurucuları ’’ anıtı olmuştur.Asparuh Han’ın Kral Simeon’a (681-927) kadar olan dönemi temsil eder.1981 yılında yapılan bu heykeller şehir merkezinden tam 1300 basamakla çıkılan bir tepede yer almakta.İlk ziyaretimde merdivenleri kullanarak heykellere ulaşmıştım.Anıta çıkan merdiveler her yılı temsilen 1300 basamaktan oluşmaktadır.

shumen gezi notları
shumen gezi notları
shumen gezi notları
shumen gezi notları

Merdivenleri kullanarak çıkanlar ücretsiz içeri girebiliyor.

Tabii bu merdivenleri çıkmak hiçte kolay değil.İnsanı gerçekten yoruluyor.Merdivenleri çıkamam ben diyenler için araçla çıkmakta mümkün.Anıtın bulunduğu kompleksin etrafında piknik yapmak da mümkün.

Giriş Ücreti: 5 Leva  ( 1 dolar = 1.85 Leva)
Ziyaret Saatleri: 9:00-19:00

şumen heykelleri
shumen gezi notları

Şumen Kalesi

Şehrin en eski yerleşim yeri,şehre sadece 3 km uzaklıkta bir tepede yer almakta.Kaleyi ilk olaraak Traklar tarafından kurulmuş.İlk yapıldığı tarihten sonar birçok kez yıkışmış ve yeni eklemeler yapılmış.Romalıların hüküm sürdüğü zamanlarda Şumen ve çevresi küçük bir şehir iken,Bizans döneminde ticaret ve zanaat bölgesi haline gelmiş.2.Bulgar krallığında ise şehir Bulgaristan’ın en güçlü şehri haline gelmiş.15.yüzyılda Haçlı şeferleri sırasında şehir yakılmış,yıkılmış,terkedilmiş sonrasında ise şehir cazibesini kaybetmiş.Restore edilen kale şuan açık hava müzesi olarak ziyaret edilebiliyor.

Giriş Ücreti: 5 Leva
Ziyaret Saatleri: Yazın 9:00-19:00 – Kışın 9:00-17:00

shumen kalesi
shumen kalesi
shumen kalesi

Şerif Halil Paşa (Tombul Cami)

Şehirde Osmanlı’dan bugüne kalan en önemli eser 1741 yılında Şerif Halil Paşa tarafından yaptırılan Şerif Halil Paşa Camii’dir. Şerif Halil Paşa Cami halk arasında Tombul Cami olarak geçer, Tombul cami denmesinin sebebi 25 metre yükseklikte bir kubbeye sahip olmasındadır. Cami aynı zamanda 40 metre uzunluğunda bir minaret de yer almakta.

Şerif Halil Paşa camii ve medresesi, Türkçede sık kullanılan bir deyiş olan “Ben sana paşa değil, adam olamazsın dedim” diyen babayı memnun etmek için yapılan camidir.

Ziyaret Saatleri: 9:00 – 18:00

tombul cami şumnu
tombul cami şumnu

Saat Kulesi

Yine Şerif Halil Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi,Mehmet Doducuoğlu tarafından inşa edilen saat kulesinin önünde taş işlemeli bir çeşme var.Kulenin mermer kitabesinde “Bu saat kulesini inşa eden usta, eserinin muhteşemliğini ve eşsizliğini kanıtlamıştır ki dünyada benzeri yoktur” yazılıdır.İnşaa edildiği yıl olan 1740’den beri her 15 dakikada bir Çan sesi ile Şumnu’yu çınlatıyor.

Madara Atlısı

Madara Şumnu şehrine, 20 km. uzaklıkta yer alıyor.Ben araba ile gittiğim için ulaşım sıkıntı olmadı ama sizin arabanız yoksa trenle “Madara” köyüne ulaşabilirsiniz.

Madara atkı heykeli : Bulgar devletinin 681 yılındaki kuruluşunun ardından, 8.yüzyıl başlarında oyulmuştur.Heykel 80 metre yüksekliğinde olup 40 metre karelik bir alanı kaplamaktadır.Kayanın ancak 23 metrelik ilk kısmı işlenmiş, Figürde atın üzerindeki Süvarinin sol elinde bir bardak yer almakta.Atın ayakları altında yatan aslanı vuran bayraklı bir mızrak tutuyor. Atın arkasında, bir köpek bulunuyor ve atlıyı takip ediyor.Anıttaki kişinin kimliğine ait diğer söylenenler “Trakya” tanrısı olduğu yönündedir.

Giriş Ücreti: 5 leva
Ziyaret Saatleri: 9:00 – 17:00

madara şumen
madara figüri şumen

Pliska Şehri

Bulgaristan ilk devleti 681 yılında kurulduğun başkent Pliska olmuştur.Daha sonraları şehir yıkıma uğrasada kale ve kaleye yakın konumda yer alan Bazikanın kalıntıları halen yer almaktadır.Zamanla yapılan restorastyon çalışmaları konusu kaleden kalan taşlarla yerinden eski görünüme getirilmeye çalışılmıştır.

Ziyaret Saatleri: 9:00 – 17:00

şumen gezi notları

Preslav Şehri

Pliska şehrinden sonar Ülkenin 2.başketi Preslav şehri olmuştur.Şehir zamanının Avrupa’daki en önemli ve muhteşem bir şehir olarak bilinmektedir.

Ziyaret Saatleri: 9:00 – 17:00

bulgaristan eski başkenti
bulgaristan eski başkenti
şumen'de gezilecek yerler
bulgaristan eski başkenti

Alfabe Kalesi
Pliska Kalesinin bir bölümün de Ermeni heykeltraşın bulgar alfabenin 30 harfini değişik bir şekilde kombinasyonlamıştır. Harflerle birlikte de tasvir edilmiştir.Kalenin içerinde bir de galeri yer almakta ücretsiz burayı da gezebilirsiniz.

şumen kalesi

Şumen’de Konaklama

Rimini Club Hotel

Rimini Club Hotel, Şumen ana meydanına 400 metre uzaklıkta yer alıyor.Şumen Kalesi arabayla 10 dk.Bulgar Devleti Kurucuları Anıtına sadece 3 dk’a uzaklıkta yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Madara süvarine ise , arabayla sadece 25 dakikalık uzaklıktadır.Fazla zamanınız yoksa şehir merkezindeki Rimini otelini tercih edebileceğiz temiz ve konforlu bir oteldir.

Adres: 2 Haralan Angelov Str, 9700 Shumen, Bulgaristan

şumen'de konaklama

Villa Bulgaria Eco

Madara’yı ziyaret ettikten sonra konaklama için tercih edilecek bir yer.Konum olarak Madara Atlısı 4 km uzaklıktadır. Eski başkente Preslav’a ise 25 km mesafededir. Aracınızı tesis bünyesindeki otoparka park edip otelden kiralayabileceğiniz bisiklet ile etrafı keşfedebilirsiniz

Adres: Hadji Dimitar Str. 1, 9972 Madara, Bulgaristan

Telefon: +359 89 260 4150

şumen konaklama
şumen konaklama

Chiflik Elena Guest House

Konukevi Madara Kayalıkları ve bir tren istasyonu da sadece 3 km mesafededir.Tesis aile tarafından işletilmekte.Herhangi bir ihtiyaçınız olduğunuzda ellerinden geldiğince yardım etmeye çalışıyorlar.Konukevinin hemen yanında birde market bulunmakta.

Adres: 9972 Kulewcza, Bulgaristan

Telefon: +359 88 843 2525

şumen konaklama

Şumen’de Gece Hayatı

Colesseum
Şumen’de eğlenmek istiyorsanız başka bir mekan aramanıza gerek yok.Şumen’deki eğlenmek istiyorum dediğiniz de tek adres burası.Yakın şehirlerden eğlenmek için buraya gelen birçok kişi vardır.Damsız girebilirsiniz herhangi bir problem olmaz.Biraz kılık kıyafete dikkat etmek de fayda var.İçki fiyatlarına gelince Biralar 7-10  leva.Büyük bardak Vodka-Redbul 15 leva. Eğer kalabalık grup gidiyorsanız locada oturup Viski veya Votka tercih ederek 100-150 levaya süper bir gece geçirebilirsiniz.Genellikle öğrenci ağırlıklı bir kitleye hitap ediyor.

Giriş Ücreti:5-10 leva arasında değişmekte.
Adres : Simeon Veliki Blvd 138

shumen disko
shumen diskoları

Instagram’da benimle birlikte gezmeniz için hesabım  @around.together

Facebook Seyahat Sayfam  Aroundtogether Facebook Sayfası 

Seyahat Videolarımı izlemek için Youtube Kanalımı ziyaret edebilirsiniz. → Youtube

Yeni Yazılarımdan ve Yarışmalardan Haberdar olmak için E-Bülten’e Abone olabilirsiniz

“Yorum” bölümümüze düşüncelerinizi eklediğiniz ve diğer yazılarıma da göz attığınız için teşekkür ederim

Bol seyahatli ve sağlıklı günlere…

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Kemalettin Gecit Yanıtla

  17/04/2017 at 18:20

  Cok güzel bi yermiş.Heykeller sanki Yüzüklerin Efendisinden çıkmış gibi :D

  • Emir Aşkın Yanıtla

   17/04/2017 at 20:05

   Evet haklısınız banada hep Transformersları hatırlatıyorlar :)

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register