| Romanya’nın Kültür Başkenti Sibiu

Romanya’nın Kültür Başkenti Sibiu

sibiu-da-gezilecek-yerler

Sibiu Şehri

Romanya’daki yolculuğum sırasında Braşov şehrinden sonraki durağım Sibiu oluyor. Sibiu şehri 2007 yılında Avrupa Kültür başkenti seçilmiş,Avrupa’nın en iyi korunmuş Ortaçağ şehirlerinden bir tanesi.Sibiu şehrinde ilk yerleşim MÖ. olduğu tahmin edilse de, şehrin ismi MS. 1191 yılındaki yazılı anlaşmalarda geçiyor.Kuruluşundan sonra şehir birçok kez saldırıya uğramıştır. Böyle olunca şehir tam bir savunma kalesi şeklinde inşa edilmiş.

Şehir Romanya için birçok ilkede ev sahipliği yapmaktadır. Romanya’nın ilk hastanesi, ilk müze, ilk eczanesi ve ilk kağıt fabrikası burada kurulmuş. Dünya’nın ilk roket deneyleri de yine burada yapılmış. Romence dilindeki ilk kitapta 1544 yılında Sibiu şehrinde basılmıştır. Şehir aynı zamanda Erdel Presliğinin hüküm sürdüğü tarihlerde başkent olarak da kullanılmıştır.

sibiu-fotografları
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler

Şehir çok büyük değil, ama görülmesi gereken şehirlerden biridir. Romanya’ya yolunuz düşerse Sibiu şehrine uğramadan kesinlikle ayrılmayın. Şehri 4-5 saatte çok rahatlıkla gezebilirsiniz.

Sibiu’da Görülmesi Gereken Yerler;

 1. Büyük Meydan ( Piata Mare)
 2. Brukenthal Ulusal Müzesi
 3. Council Kulesi
 4. Biserica Roman Katolik Kilisesi
 5. Lutheran Katedrali
 6. Potters Kulesi
 7. Pharmacy ( Eczacılık) Müzesi
 8. Liars Köprüsü
 9. Sibiu Sokakları

1.Büyük Meydan ( Piata Mare )

Şehrin isminden de anlaşılacağı gibi en  büyük meydanı Piata Mare. Meydan UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi” ne dahil edilmiş. Şehir gerçekleşen Kutlamalar,Festivaller, hatta Voleybol maçları bide burada gerçekleştiriliyor. Birçok kişinin buluşma noktası da yine bu meydan. Gezmeye buradan başlamakta fayda var. Zaten gezilecek yerler de bu meydanda veya çevresinde yer alıyor.

sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler

2. Brukenthal Ulusal Müzesi

Piata Mare meydanda bulunan Brukenthal müzesi, Transilvanya bölgesinin valisi olan Baron Samuel Brukenhal tarafından. 1778-1788 yılları arasında  yaptırılmıştır. Müzede yer alan Barok koleksiyonu, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyüklerinden birisidir. Dönemlerinin ünlü Hollandalı, Flaman, Alman ve İtalyan  sanatçılara ait 1090 eseri müzede görebilirsiniz. Müzede bir diğer ilgi çeken bölüm ise Kitaplar. Binlerce ev yazmaları, eski Romanya ve Transilvanya kitapları müzede sergileniyor. Romanya’nın ilk matbaa makinesi yer almaktadır.

Ziyaret Saatleri: Çarşamba – Pazar 9.00 – 17.00 ( Kışın 10.00 – 16.00)

Giriş Ücreti: 20 Lei ( 1 Euro = 4,5 Lei )

sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler

3. Council Kulesi

Kulenin 1224-1241 yılları arasında inşa edildiğini tahmin ediliyorr. Kulenin içine küçük bir kapı ile girebilirsiniz. Kulenin üst katlarına çıkıyor fakat günümüze orijinal kuleden yalnızca ilk kat kalmış.

1586 yılında kulelerin üst katları çöktü. Daha sonra tekrar inşaa edilen kule tarihte farklı amaçlar için kullanılmaya başlanmı. Kule tarih boyunca tahıl ambarı ,yangın gözleme kulesi, geçici tutuklama yeri ve hatta 18. yüzyılın ortalarında doğal bilimler müzesi gibi çeşitli kullanımlara açılmış.

Kulede en üst katında ise saat kulede yer alan saatin mekanizmalarını görebiliyorsunuz. Şuan kule ziyaret açılmış ve herhangi bir sanatçı, çalışmalarını burada ücretsiz sergileyebilir. Kule Sibiu şehrinin  sokakları ve meydanlar fotoğraflamak için bir mekan.

Ziyaret Saatleri: 10:00 – 20:00

Giriş Ücreti: 3 Lei

sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler

4. Biserica Roman Katolik Kilisesi

Meydan da yer alana bir diğer gezilmesi gereken yer ise 17. Yüzyılda inşa edilmiş olan Barok tarzdaki kilisedir. Kilisenin içerisine girdiğinizde duvarlardaki ve tavanlardaki freskler ve renkli resimler muhteşem olduğunu göreceksiniz. Kilise renkli mermerler ve taş oymalar ile süslenmiştir. Kilisenin içinde bir dönem Transilvanya da Komutanlık yapmış bir askerin mezarı yer almaktadır.

sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler

5. Lutheran Katedrali

Kentin sembolü haline gelmiş yapılardan biridir. 14.yüzyılda inşa edilmeye başlanan kilise gotik tarzdadır ve 73 metrelik kuleye sahiptir. Katedral 1520 yılına kadar birçok değişiklik ve yenileme çalışmalarından geçmiştir.

Katedralin içerisindeki duvarlarda mezarlarda bulunmaktadır. 16. Yüzyılda duvardaki mezarlar yenilenerek Kan kırmızısı ve Gri renkteki mermerler tercih edilmiş. Kiliseye çok farklı ambiyans katıyor.

Ziyaret Saatleri:  09:00 – 17:00, Pazar Günleri  11:00 – 17 :00

Giriş Ücreti: Ücretsiz

sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler

6. Coopers ve Potters Kuleleri

Şehri farklı yerlerinde kuleler veya surlar yer alsa da bozulmadan ayakta kalan en önemli Coopers ve Potters kuleleridir. Kuleler muhtemelen 15 veya 16 . Yüzyılda şehri savunma amacıyla inşa edildiği düşünülmekte. Kulelerin üst kısmı sekizgen şeklinde,ateşli silahlara uygun şekilde dizayn edilmiş. Birçok kule arasında kolay geçiş saylamak için bağlantı noktaları da yer alıyor.

sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-da-gezilecek-yerler
sibiu-sehri-romanya

7. Pharmacy ( Eczacılık) Müzesi

Şehirde gezilebilecek en ilginç yerlerden birisi Eczacılık müzesidir. Başka ülkelerde de bu tarz müzelere gezme imkanım oldu. Hatta Amasya şehrinde de Osmanlı zamanında Cerrahi aletlerin nasıl yapıldığı ve uygulama şekillerini görebileceğimiz bir müze yer almak.

Sibiu’daki Eczacılık müzesi ülkenin en eski eczanesi ve  aynı zamanda 150 yıldır aktif  olarak kullanılıyor. Eczane 16 yüzyılda inşa edilmiş bir binada yer alıyor. Müzedeki vitrinlerinde, 6600’ın üzerinde parçadan oluşan bir koleksiyon yer alıyor. Bunların içerinde aklına ne gelir var; Mikroskoplar,havanlar, deney tüpleri, kaseler, tıbbi aletler ve ilaçların nasıl yapıldığını anlatan üç buçuk asırlık yazılar bulunmakta.

Ziyaret Saatleri:  Salı-Pazar 10:00 – 18.00 ,Kışın Çarşamba-Pazar 10:00 – 18.00

Giriş Ücreti: 10 Lei ( 1 Euro = 4,5 Lei )

sibiu-da-gezilecek-yerler

8. Liars Köprüsü

Sibiu’da Romanya’nın en eski dökme demir köprüsünü bulabilirsiniz. Şuan ki çelik köprünün olduğu yerde daha önce tahta dan bir köprü yer alıyormuş 1859’da ise  ahşap köprünün yerine  çelikte bu köprü yapılmış. Zamanın da Esnaf bu köprüye gelir pazarlıklarını burada yaparlarmış. Şuan ise Aşıkların buluşma noktası olmuş.

sibiu-da-gezilecek-yerler

Sibiu Şehri Nerede ?

Sibiu Romanya haritasını açtığınız zaman ülkenin tam ortasında, Transvilvanya diye geçen bölgesinde yer aldığını görecekseniz. Şehir Başkent Bükreş’e 215 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir aynı zamanda 150 binlik bir nüfusa sahiptir.

Sibiu’ya Nasıl Giderim ?

Sibiu şehrine ulaşım için Bükreş’ten trene binmeniz gerekiyor. Tabii diğer bir seçenek otobüs ama tren yolculuğu daha konforlu olduğundan treni tercih etmenizde fayda var. Bükreş-Sibiu arasındaki tren yolculuğu yaklaşık 7 saat sürüyor. Tren istasyonunda indikten sonra  10-15 dakika yürüyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

2 Yorum

 • Duygu Alyeşil Kabakçı Yanıtla

  11/06/2017 at 16:39

  Gezilebilecek yerler fotoğraflarla ayrıntılı açıklanmış.Çoğu sitede bulamadığım bilgiler mevcut. Īnsana cesaret veren bu yazılar için teşekkūrler.?

  • Emir Aşkın Yanıtla

   11/06/2017 at 16:42

   Yazım size yardımcı olduysa ve cesaret verdiyse ne mutlu bana. Transilvanya gezinizde şimdiden iyi eğlenceler :)

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register