| Trasilvanya da bir şehir Braşov

Trasilvanya da bir şehir Braşov

braşov gezi notları

Braşov Gezi Rehberi

Braşov şehri Romanya’nın Trasilvanya bölgesinde bulunana300 bin nüfusu ile ülkenin en çok 7. Şehri konumundadır. Braşov şehri yaz kış turistler tarafından ziyaret edilmekte. Braşov şehrinin bu kadar bilinmesinin sebeplerinden biriside hiç kuşkusuz Drakula’nın şatosu Bran Kalesi. Bir diğer sebep ise Karpat dağlarına yakın olması sebebiyle kış sporları amacıyla birçok turistin bölgeyi tercih etmesi.

Drakula’nın şatosunu ziyaret ettikten sonra Braşov şehir merkezi görmek üzere yola devam ediyoruz. Braşov şehir merkezi oldukça küçük. Şehri 1 tam gün ayırarak rahatlıkla gezebilirsiniz.

Braşov şehri Macar Kralı tarafından 12. Yüzyılda şehre yerleştirilen Almanlar tarafından inşa edilmiş. Yüzyıllar boyu burada yaşamaya devam etmişler ta ki Komünist rejim Romanya’da hüküm sürmeye başlayana kadar. Siyah Kilise dahil şehirdeki birçok tarihi yapı burada yaşana Almanlar tarafından inşa edilmiş.

Braşov’a ulaştığınız an ilk dikkatinizi çeken şey Şehri ortasında bulunan dağ ve tepesindeki hollywood’ın çatması Braşov yazısıdır. Braşov sırtını Karpat dağlarına yaslanmış, yemyeşil,tarihi bir şehirdir. Tarihi yakından görmek ve  hissetmek için  bolca yürümek lazım. Ancak bu şekilde 14. ve 15. yüzyıldan kalma dar sokaklarda Ortaçağa yolculuk yapabilirsiniz.

Braşov gezi rehberi
Romanya Braşov

Braşov’da Görülmesi Gereken Yerler

  1. Council Meydanı
  2. Braşov Sokakları
  3. Medieval Stayla
  4. Siyah Kilise
  5. Beyaz Kule
  6. Strada Republicii Caddesi
  7. Nicholas Kilisesi
  8. Temple Tepesi

Council Meydanı ( Square )

Braşov’u gezmeye ilk olarak şehrin tam ortasında yer alan Council meydanındaki  Medieval Stayla’yı görerek başlayabilirsiniz. Old Town’daki tarihi binalar ve birbirinden ilginç hikayelere sahip olan yapılar oldukça iyi korunmuş

Braşov Gezi notları
Braşov Gezi notları

Siyah Kilise ( Black Church )

Şehrin en görkemli yapılarından bir diğeri ise Neagra yani Siyah Kilisedir. Oldukça görkemli duran kilise şimdiye kadar gezdiklerim içerinden en ilginci. Kilisenin inşa neredeyse 100 yıl yakın sürmüş İnşaasından sonra ise saldırılar ve yangınlar yüzünden defalarde yeniden inşa edilmiş.Kilisede Avrupa’nın en büyük halı koleksiyonuna da sahiptir.Toplamda 118 adet halının içeriden bir tanede Türk halısı bulunmakta. Bunun dışında kilisede tarihi bir org’da yer almakta.Org dediysem öyle küçük bir şey düşünmeyin. Kilisenin 2.katı tamamen Org. Söylenene göre bu Orgu çok az kişi çalabiliyormuş. Eğer şanslı iseniz siz orada iken dinlene fırsatınız olabilir.

Kilisenin bir bölümü sergi olarak kullanılıyor. Kilisede yer alana Meryem ama heykelinin de ilginç bir hikayesi var. Meryem Ana’nın giysisinin rengi ne kadar silinirse silinsin, değişmiyormuş. Ne kadar doğru bilmiyorum,inanıp inanmamak size kalmış.

Çalışma Saatleri: Her Ptesi Kapalıdır

Mayıs – Ekim arası  10:00 – 19:00

Kasım – Nisan arası 10:00 – 15:00

Braşov Gezi notları
Braşov Gezi notları
Braşov Gezi notları
romanya brasov

Beyaz Kule

Kiliseden çıktıktan sonra Braşov şehir manzarasını görebilmek için tepelerde yer alana kulelere çıkabilirsiniz. Şehirde 2 adet kule bulunmakta Beyaz ve Siyah kuleler. Kulelerin Türk ve Tatar akınlarını gözlemek için yapıldığı bilinmekte. Beyaz Kule’ye çıkıp şehrin muhteşem manzarasına tanıklık edip,Siyah kilisenin şehrin ortasında nasıl yükseldiğini fotoğraflayabileceğiniz güzel bir nokta.

Braşov Gezi notları
White tower brasov
Braşov Gezi notları

Strada Republicii Caddesi

Şehri en güzel ve hareketli caddesi ise hiçkusuz Strada Republicii’dir.Cadde trafiğe kapalı ortasında güzel restaurantların ve cafelerin bulunduğu hoşça vakit geçirebileceğiniz.keyifli bir yerdir.İnsanlar yaz aylarında gece geç saatleri kadar caddede vakit geçiriyor.

brasov gece hayatı
Braşov Gece hayatı
Braşov Gece hayatı
Braşov Gece hayatı

St. Nicholas Kilisesi

Braşov’da görülmesi gereken bir diğer yapı ise St. Nicholas Kilisedir. Kilise 1292’de kurulmuştur. 1399’da Papa Boniface IX tarafından yayınlanan bir Papalık yazıtında da bahsedilmiştir. Kilise zaman içerinden zarar görse de yerli halk tarafından taşlarla yeniden inşa edilmiş. 1512’de Romanyalı ünlü yazar Neagoe Basarab kilisenin bugüne kadar ulaşmasına sağlayarak yardımda bulunmuş. Saint Nicholas Kilisesi başlangıçta Gotik tarzda inşa edilmiş, daha sonra Barok tarzı mimari unsurlarla yeniden dekore edilmiştir.

Braşov Gezi notları
Braşov Gezi notları
Braşov Gezi notları

Temple Tepesi

Şehre ilk girdiğiniz dikkatiniz çeken Braşov yazısının bulunduğu Temple tepesine de çıkabiliyorsunuz.2,5 dk lık bir teleferik yolculuğu sonunda tepede oluyorsunuz. İsterseniz Braşov yazan yere kadar yürümekte mümkün. Şehre kuş bakışı görebileceğiniz bir  nokta. Şehre teleferik ile dönmek istemiyorsanız yürüyerek dönebilirsiniz. Yürümeyi tercih ederseniz yaklaşık 2 saatlik bir  yürüyüş sizi bekliyor demektir.

Çalışma Saatleri: 09:30 – 18:00

Tek Yön : 16 Lei ( 1 euro = 4,5 Lei )

Braşov Gezi notları
Braşov Gezi notları
Braşov Gezi notları

Braşov Nerede ve Nasıl Giderim ?

Braşov, Romanya’nın ortasında yer alır. Bükreş’in yaklaşık 185 kilometre uzaklıktadır.Braşov Şehri Karpat dağları ile çevrili ve Transilvanya bölgesinin bir parçasıdır

Braşov şehrine ben araba ile ulaşım sağladım.Eğer siz Bükreş’den sonra Braşov’u ziyaret etmek istiyorsanız tren ile gelebilirsiniz.Bükreş’de bulunan Gara de Nord tren istasyonundan Braşov’a 2.5 saatlik bir yolculuk ile ulaşmak mümkün.Braşov’da tanıştığım gider gezginler trenlerin rahat,boş ve   manzaranın muhteşem olduğundan bahsediler.Dağların arasından geçerken yolculuğunuzun nasıl geçtiğini anlamazsınız zaten.Braşov’daki tren istasyonu Gara Braşov’un yanında bulunan otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register