| Cam Teras ve İncesu Kemeri

Cam Teras ve İncesu Kemeri

karabük fotoğrafları

Safranbolu‘yu gezdikten sonra büyük ihtimalle yolunuz buraya düşer. Buraya gezilecek 3 yer var. Tokatlı Kanyolu ile ilgili daha detaylı ayrı bir yazı yazdım zaten. Tokatlı Kanyon’unu ziyaret etmeden önce Cam terasa çıkıp müthiş manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Kanyon yoluna doğru giderken ise İncesu Kemerini görüyorsunuz. İlk olarak Cam terasdan detaylı bahsedeyim.

Kristal Teras

Kristal Teras Tokatlı Kanyonu üzerinde kurulmuş, Türkiye’nin ilk Cam terasıdır. 11 metre uzunluğundan, 75 ton ağırlık kandırma kapasiteli ve 80 metre yüksekliktedir. Cam Terasa giriş ücretini ödedikten sonra galoş yiyerek çıkıyorsunuz. Ziyaret ettiğiniz gün ve saatte başlı olarak yoğun olabilir. Her ne kadar 75 ton kaldırma kapasitesi olduğu söylense de oldukça sallanıyor. Müthiş bir manzara izlerken adrenalin dolu dakikalar sizi bekliyor olacak.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08.30 – 23.00

Giriş Ücreti: 4 TL

İncesu Kemeri

Sadrazam İzset Mehmet Paşa tarafından yinelenerek kentte kazandırdığı eserlerden birisidir. 1794 – 1798 tarihlerinde tamirat gördüğü tahmin edilmektedir. 116 metre uzunluğundaki su kemeri yaklaşık 60 metre yüksekliktedir. Su kemerinden geçen su Asmazlar Konağı’nın bahçesinde bulunan su terazisinden kente dağıtılır. Su kemerinden altında ise Tokatlı Kanyonu yer alıyor.

incesu kemeri fotoğrafları

Cam Teras ve İncesu Kemeri Nerede ve Nasıl Gidilir?

Cam Teras ve İncesu Kemeri Safranbolu ilçesini kuzeyinde yer alıyor. Safranbolu merkeze yaklaşık 6 km uzaklıktadır. Cam Teras, Tokatlı Kanyonun tam üzerinde  hakim bir yere yapılmıştır. İncesu Kemeri ise Kanyonun oldukça dar bölümüne inşaa edilmiştir. Her iki yerde yan yana yer almaktadır.

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register