| Küçük Paris, Bükreş Şehri

Küçük Paris, Bükreş Şehri

bükreş gezi notları

Küçük Paris, Bükreş Şehri

Küçük Paris diye anılan Romanya’nın Başkenti Bükreş’e doğru harekete geçme vakti. Aslında Bükreş’i daha önce gezme fırsatım olmuştu. Fakat hazır Romanya’nın Transilvanya bölgesini ziyaret gezmeye gelmişken dönüşte bir kez daha başkent sokaklarında turlamaya karar veriyorum.[/vc_column_text]

Romanya’nın 2007’de Bulgaristan ile birlikte Avrupa Birliğine girmesi ile inanılmaz bir dinamizm kazandırmış şehre. Her an yollar, caddeler veya yeni binalar inşa ediliyor. Tabii şehrin bu kazar hızlı yenilenip değişmesinin sebebi Avrupa Birliği fonlarında gelen yardımlar.  Şehirde kültürel faaliyetler de çok fazla. Yaz veya Kış mevsimi fark etmiyor şehir her zaman bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Follow me on Instagram –> @around.together

Bükreş’ten biraz bahsetmek gerekirse, şehir bir zamanlar mimari yapısı ve sanata verdiği önemli ile adından söz ettiriyormuş. Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde de kalan şehirde birçok Osmanlı mimari örnekleri yer aldığı biliniyor. Fakat ne zaman Komünist yönetim diktatör  Nikolay Çavuşesku ile ülkeye yönetmeye başlayınca şehir bütün görkemini yitirmiştir. Şehrin tarihi bölümündeki alanda bulunan binlerce bina, Komünist rejim zamanında yıkılmış ve yerine  geniş caddeler, gri tonlarda beton bloklar inşa edilmiş.

bükreş şehrinde yapılacak şeyler
[/vc_column][/vc_row]

Bükreş’te Gezilecek Yerler

 1. Parlamento Sarayı
 2. Herastrau Parkı
 3. Muzeul Satului ( Köy Müzesi )
 4. Lipscani – Old Town ( Eski Şehir )
 5. Biserica Sfantul Anton Kilisesi
 6. Piata Devolutiei ( Devrim Meydanı )
 7. National Museum ( Ulusal Tarih Müzesi )
 8. Saint Nicholas Rus Kilisesi
 9. Arcul de Triumf ( Zafer Anıtı )

Parlamento Binasını gezmek isterseniz önceden randevu almanız gerektedir. Sarayı için hangi gün ziyaret etmek istiyorsanız bir önceki gün (+40)-213113611  telefonunu saat 10.00-15.30 arasında arayıp randevu almanız gerekmektedir. Saraya giderken yanınızda pasaportunuzun bulunmasına dikkat edin. Saray’ı gezmeye başlamadan önce bilet almak gerekli. 3 tip bilet var Giriş + Zemin kat + Teras. Zemin katta hiç bir şey yok o yüzden boşuna para ödemeyin derim.

Giriş Ücreti: 25 Lei

bükreş gezi notları

Parlamento Sarayı

Çavuşesku tarafından 1984-1989 yılları arasında yaptırılan Pentagon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci binası olma özelliğine sahip. Çavuşesku bu binayı yaptırırken Romanya’nın yirmi yıllık bütçesini harcandığı düşünülüyor. Binayı inşa ettirmek için Bükreş’in tarihi alanı içindeki  yer alan 19 Hristiyan Ortodoks Kilise, 6 Sinagog, 3 Protestan Kilise ve 30,000 ev yıkılmıştır. Yapımında 700 mimar, 20.000 işçi, tam 5 yıl boyunca gece – gündüz çalışmış burayı yapmak için peki sonuç ne, çalışan insanlara zulüm uygulanmış ve çalışmalarının karşılığında tek bir kuruş bile ödenmemiş. Çavuşesku binanın  bittiğini görememiş. Bina Aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en ağır ve pahalı yönetim binası. Parlamento sarayı 12 kat ve 1100 oda bulunmakta ama bitmeyen hatta kullanılmayan boş duran birçok odasının olduğu bilinmekte.

Herastrau Park

Başkente birçok park var fakat fazla zamanınız yoksa en azından birine gitmeyi düşünürseniz görmeniz gereken park burasıdır. Özellikle hafta sonları, havada güzelse bisikletini sürenler, koşanlar,  yoga yapanlar, dinlenen insanlar, yani bütün Bükreş buradadır. Parkta büyük bir de göl bulunmakta. İsterseniz gölde sandal turuna da çıkabilirsiniz. Hazır parka kadar gelmişken eğer ilginizi çekiyorsa Köy müzesine uğramadan ayrılmayın.

bükreş gezi rehberi
bükreş gezi rehberi

Muzeul Satului ( Köy Müzesi )

Romanya’ya ilk gelişimde Muzeul Satului’yi gezmek için zamanım olmamıştı fakat bu sefer burayı görmeden Romanya’dan ayrılmaya nitekim yok. Dünya’nın en büyük açık hava müzelerinden biri olan bu köy müzesini Herastrau Park’ın hemen yanında yer alıyor.

Kral 2. Carol tarafından açılışı gerçekleştiren müze Köy müzesi 10 hektarlık alana yayılmıştır. Müze de 17. ve 20. yüzyıl arasında inşa edilmiş otantik köy yapılarını görebiliyorsunuz. Açık hava köy müzesini gezerken göreceğiz her şey, Romanya köylerinden orijinal bir şekilde taşınarak buraya getirilmiş. Romen köylülerinin kültürel yaşamına ait eserleri barındırmakla birlikte, Romanya köylülerinin kıyafetlerini, halılarını, mobilyalarını da görmeniz mümkün.

Ziyaret Saati:  09:00 – 18:00

Giriş Ücreti: Tam 10 Lei,  Ögrenci 5 Lei

bükreş gezi rehberi
bükreş gezi rehberi
bükreş gezi rehberi

Heratrau Parkına ve Köy Müzesine Nasıl giderim?

Parka gitmek oldukça kolay, zaten yola çıkmadan Google Map’dan parkın yerine bakmakta fayda var. Seyahat ederken telefonumda bulunan uygulamalar hayatımı kurtarıyor. Çoğu zaman kimseye sormadan istediğim yere gidiyorum. Kullandığım uygulamalara göz atmayı unutmayın.

 1. Tramvay ile 41, 42 numaralı araçlar
 2. Otobüs ile  105, 131, 148, 149, 182, 261, 282, 301, 304, 335 nolu otobüsler
 3. Metro ile gitmek için ise  Aviatorilor istasyonda inmeniz gerekli

Lipscani ( Old Town )

Bir şekilde yolunuzun düşeceği, Bükreş’in en hareketli caddesidir. Lipscane 19. Yüzyıla kadar Romanya’nın ticaret merkezi olan şehrin Old Town bölgesi. Cadde üzerinde popüler restoran, cafeler ve barların yer alıyor. Hediyelik eşya almak içinde güzel bir yer burası. Alışveriş yaparken aynı zamanda birçok tarihi yapıyı da görme fırsatı bulabilirsiniz.

bükreş gezi rehberi

Biserica Sfantul Anton Kilisesi

1559 yılında inşa edilen Biserica Sfantul Anton Bükreş’in en eski kilisesi. Aslında şehirde bundan daha eski kiliseler yer alıyormuş fakat Çavuşesku sağolsun  yıktırmış. Bu kiliseye iyi ki dokunmamışlar, içeri girdiğiniz anda tavan ve duvarlarındaki büyüleyici ikonlar dikkatini çekiyor insanın. Hazır Old Town bölgesine gelmişken bu kiliseyi gezmeden ayrılmayın.

Piata Revolutiei ( Devrim Meydanı )

Devrim meydanının en önemli özelliği Nikolay Çavuşesku’nun iktidardan düşürülmesi eylemlerine ev sahipliği yapmıştır. Zaten bu olaylardan önce Devrim Meydanından haberi olmayan Dünya buradaki görüntüler sayesinde durumdan haberdar olmuştur. Komünist parti merkezi bu meydanda olduğundan, meydan da birçok protesto ve ayaklanmaya ev sahipliği yapmıştır. Çavuşesku parti binasından  son konuşmasını yine bu meydandan protestoculara karşı yapmıştır. Halk ayaklanmasını dindiremeyeceği ve olayların çığırından çıktığının farkına varınca da binanın çatısından bir helikopterle eşiyle birlikte kaçmıştır. Bükreş yakınlarında Snagov’daki konutuna uğradıktan sonran yine helikopteri ile Targovişte şehrine  doğru uçuş sırasında pilota ordu tarafından inme emri verilmişti ve o anda Romanya hava sahasında uçuşlar yasaklanmış. Durum böyle olunca mecburi olarak  Helikopteri terk ederek kaçmaya çalışsalar da yakalanmışlar.

Meydan’da Romanya’nın Kralı I. Carol’ın atlı heykeli yer almakta.  1930’da Hırvat heykeltıraş Ivan Meštrović tarafından yapılan heykel, 1948’de heykel Komünistler tarafından yıkılmış. 2005 yılında Romanya Kültür Bakanlığı yıkılan heykelin yerine orjinaline uygun olarak heykelin tekrar yapılmasına karar vermiştir.

bükreş gezi notları

National Museum of Romanian History ( Ulusal Tarih Müzesi )

Bükreş sokaklarında gezerken ilk ziyaret ettiğim yer burası. Binanın giriş merdivenlerinde yer alan heykel insanın dikkatini çekiyor. Merdivenlerde bir adam elinde köpek tutuyor, ne amaçla böyle bir heykel yapıldığını bilmiyorum. ( Bilgisi olan varsa yoruma yazabilir ) Heykel ile birlikte fotoğraf çekindikten sonra müzeye giriyorum

Bina 1892 yılında yapılmış  oldukça gösterişli ve zarif. Aslında Bükreş sokaklarını gezerken buraya neden Little Paris dediklerini anlıyorsunuz. İçeri girince Romanya tarihine dair birçok eser görebiliyorsunuz ama beni en çok etkileyen şeyler müthiş bir saat koleksiyonu var içeride. El yapımı saatler 100 – 200 yıllık saatler yer alıyor.

Müzenin içerinde 60 ‘dan fazla oda yer alıyor. Bir diğer ilgili çeken bölüm ise posta hizmetlerinin anlatıldığı oda. Birçok daktilo,telgraf aleti,  yazışmalar, mektuplar, pullar yer alıyor. Müze Old Town bölgesine de oldukça yakın gidip gezmenizi tavsiye ederim.

Ziyaret Saatleri: Çarşamba – Pazar 10:00 – 18 :00 arası

Giriş Ücreti: 5 Lei

bükreş gezi rehberi
bükreş gezi rehberi

Saint Nicholas Rus Kilisesi

Old Town bölgesine giderken büyük bir ihtimalle yolunuzun üzerinde kalacak olan kilisedir. Saint Nicholas kilisesi 1905 – 1909 yılları arasında taş ve tuğlalardan inşa edilmiştir. Kilise bitirilmesinde hemen sonra 1. Dünya savaşının patlak vermediyse kullanılmadan kapatılmış ve çok fazla olmasada savaşta zarar görmüş.

Rus kilisesi denilmesnin sebebi dış görünüşünden dolayıdır. Yedi kubbesi ile dikkat geçen yapının kubbeleri ilk yapıldığın altın kaplamaymış fakat günümüzde kubbeler altın kaplama değil. Kilisenin içerisine girdiğinizde duvardaki işleme ve kilisenin kasvetli havası insanı etkiliyor.

Adres: Strada Ion Ghica 3, Bükreş

Giriş Ücreti: Ücretsiz

bükreş gezi rehberi
bükreş gezi rehberi

The Arch Of Triumph ( Zafer Anıtı )

Bükreş’te 5 caddenin birleştiği bir noktada yer alan Zafer anıtı I. Dünya Savaşı sırasında ölen askerler anısına inşa edilmiş olup 27 metre yüksekliğindir. Zafer Anıtı Paris’te inşa edilmiş olan  Arcul de Triumf din bir kopyası gibidir. Bükreş’te ki Zafer Anıtı mimar Petre Antonescu tarafından inşa edilmiş ve Eylül 1936 yılında açılmıştır.

Zafer anıtının hemen yakınında ise Herastrau Parkı yer almakta. Oraya kadar giderseniz parka uğramayı unutmayın!

Adres: Piața Arcul de Triumf, Bükreş

bükreş gezi notları

Bükreş’te Şehiriçi Ulaşım

Şehirde 16 Kasım 1979 tarihinde açılmış Metro Hattı bulunmaktadır. Toplamda 4 metro hattından oluşmakta ve de 53 istasyonu yer alıyor. Gitmek istediğiniz birçok yere  metro hattı ile ulaşabilirsiniz. 10 binişlik kart alırsanız işinizi göreceğiniz düşünüyorum. Tabii bunun  dışında şehir daha uzun kalacaksanız haftalık veya aylık kartlarda yer almakta.

 • 10 Binişlik Metro kartı 20 Lei ( yaklaşık 4,5 Euro )

Bükreş’te Konaklama

Bükreş şehrinde birçok otel seçeneği yer alıyor.  Size direk bu otele gidin diye tavsiyede bulunamıyorum çünkü ben gittiğimde Couchsurfing aralığı ile konakladım. Ama birçok seçenek var konaklama için. Booking üzerinde değerlendirmelere bakarak karar verebilirsiniz veya Airbnb aracığıyla lokal insanların evinde kalarak farklı bir deneyim yaşabilirsiniz.

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register