| 3 Başlı Köpek Cerberos’un Yaşadığı Mağara

3 Başlı Köpek Cerberos’un Yaşadığı Mağara

zonguldak mağaraları

3 Başlı Köpek Cerberus’un Yaşadığı  Cehennemağzı Mağarası

Yolunuz Zonguldak’ın şirin sahil ilçesi Kdz. Ereğli’sine düştüyse Anadolu uygarlıklarının, binlerce yıla yayılan bir kesişme noktasındasınız demektir. O kadar ki, Yunan mitolojisinin en çarpıcı olaylarının yaşandığı kentler arasında Kdz. Ereğli’side vardır.

Hemeros, ünlü eseri İlayada’da, Ereğli’yi de içine alan Zonguldak kıyılarının ünlü Troya (Truva) savaşlarına (M.Ö. 1200) katılan gönüllü Anadolu askerlerine de yurt olduğunu anlatır. Yunan mitolojisinin en çarpıcı öykülerinden olan Herkül’e (Herakles) verilen 12 görevden en sonuncusu ve aynı zamanda en zorlusu Ereğli’de geçmektedir. Yunan mitolojisine göre, Cehennemağzı Ereğli’dedir.

zonguldak gezi rehberi
Cehennemağzı Mağarasındaki Su Birikintisi

Ereğli, adını Herkül’den almıştır. Heracles’in (Herkül) ölüler ülkesi’ne indiği zaman karşısına çıkan Kerberos (Cerberus) ise ölüler ülkesi’nin bekçisidir. Yaşayanların içeri girmesini engeller, ölü ruhların da dışarı çıkmasına izin vermez. Herkül, Kerberos’u yeryüzüne çıkardığında salyasının toprağa düştüğü yerlerde zehirli bir bitki olan Akonit (Haşhaş) yetişmeye başladığı söylenir. Kimileri bu otu Kaplanboğan olarak isimlendirir. Ancak Olimpos tanrıları Athena ve Hermeias, Hades’ten çaldıkları görünmezlik maskını Herkül’e vererek ölüler ülkesi’ne görünmeden girmesini sağlarlar.

Olimpos tanrıları dünyayı bölüştüğünde Homeros, İlyada’da şu satırlara yer verir.

Posedion konuşur;

Dünya üçe bölündü, üçümüz de aldık payımızı, kura çekildi, köpüklü deniz düştü bana.. Sisli karanlıklar ülkesi düştü Hades’in payına…

Zonguldak'da gezilecek yerler
3 Başlı Köpek Kerberus'un Figürunun olduğu yer

Hades, ölüler ülkesi’nin tanrısıdır. İsmi görünmez anlamına gelir. Hades, ülkesinden hiçbir zaman dışarı çıkmaz ve diğer tanrılar gibi eğlencelere katılmaz. Yalnız yılda bir sağlığını kontrol ettirmek için Olimpos dağına Paian tanrıya gider… Argonautlar seferine katılan yarı tanrı Heracles, Acheron’a geldiğinde; Theseus’u kurtarmak için ölüler ülkesi’ne girer ve arkadaşını kurtararak Kerberosu da yeryüzüne çıkarır.

ereğli'de gezilecek yerler
Mağaranın Giriş Bölümü

Cehennemin kapısını bekleyen üç başlı canavar köpek Kerberos’u yakalanması öyküsünden binlerce yıl sonra, 1829’da yanan taşların diğer adıyla maden kömürünün Ereğli’de bulunması cehennem çağrışımı açısından ilginçtir.

Bir yıl boyunca  Müzekartınız var ise ÜCRETSİZ ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi Hariç 08:30 – 17:00

Giriş Ücreti: 5 tl

Emir Aşkın203 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register