| Köpek Balıklarının Şehri OSLOB

Köpek Balıklarının Şehri OSLOB

Loboc’tan Ayrılma Vakti

Loboc nehrinin yıkısındaki otelimizdeki son kahvaltıyı yapıp, önce Tagbilaran sonrasında da feribota binip Cebu’ya gitme vakti. Otelin sahibi de Tagbilaran şehrine gidiyormuş sağolsun limana kadar bırakıyor. Yoksa otobüs peşine Jeepney felan uğraşacaktık.

Taglibaran’dan bu sefer SuperCat firmasına biniyoruz 500 peso, gelirken 350 pesoya gelmiştik ama şuan bindiğimiz feribot diğerine göre yeni ve klimalı bölümden bilet aldığımız için biraz daha pahalı. 2 saatin sonunda Cebu’ya varıyoruz. Cebu’dan Oslob‘a gitmek için South Bus terminaline gitmeniz gerekiyor. SM Cebu Mall ‘dan jeepneyle South bus terminaline gidebilirsiniz. Oslob’a Ceres firmasının her 30 dk bir otobüsü var. Otobüsler klimalı ve her ne zaman kötüde olsa Wifi var. 145 peso verip otobüsdeki verimizi alıyoruz. Trafik felan derken 4 saatlik virajlı ve bozuk bir yol sonunda Oslob merkezinde Public marketinin önündeyiz. Otelimiz hemen şehir merkezinde saatte çoktan 21:00 oldu. Otele eşyaları bırakıp bişeyler yemeğe çıkıyorum. Ana cadde üzerinde sağlı sollu birçok yer var ızgara yapan balık tavuk ahtapot, salata ne isterseniz pişirip servis ediyorlar. Balıklar 50-75 arası tavuk ızgara 70 peso, salata 20 peso, ucuz yani. Karnımı doyurunca yarın ki köpek balıklarıyla yüzme için motorla anlaşıyoruz. Burda tricycle yok motor kiralamanız veya motorlu birisiyle anlaşmanız lazım. Çünkü köpek balıklarıyla yüzdükten sonra genelde Tumarog şelalesine gitmeyi tercih ediyor herkes vede şelale yolu çok dik. Tricyclenın bu dik yolu çıkması imkansız. Neyse 200 pesoya anlaşıyoruz sabah 5.30 da bizi otelin önünde bekleyecek. Yarın erken kalmak lazım yatma vakti..

Köpek Balıklarıyla Yüzme Vakti

Sabah uyanıyorum motor kapıda atlıyoruz hemen motora 15 -20 dk sonunda köpek balıklarının olduğu yerdeyiz. Erken gittiğimiz için sadece çalışanlar var.

 • Giriş Fiyatları ise şöyle;
  Köpek balıklarını bottan izlemek 500 peso
  Köpek balıklarıyla yüzmek 1000 peso. Snorkel, gözlük felan veriyorlar.
  Köpek balıklarıyla Dalış yapmak 1500 peso.

Tabii bu fiyatlar Turistler için Filipinliler söylediğim fiyatın 3/1 ni ödüyor.

Neyse kısa bir eğitim köpek balıklarına dokunmayın 4 metreden fazla yaklaşmayın felan. Atlıyoruz bota sahilden 150-200 metre ilerde zaten köpek balıkları. Birisi sürekli besliyor köpek balıklarıda uzaklaşmıyor. Güzel bir 30 dknın sonunda tekrar kıyıya dönüyoruz. Sabah boş olan kıyıda iğne atsan yere düşmüyor. Bu yüzden Sabah erken gidilmesi gerekli.

Köpek balıkları (Whale Sharks) zararsız olduğu için sıkıntı yok. İlk kalkan kayığa biniyoruz 4 kişi şeklinde biniliyor. Köpek baluğının olduğu yere gelince ki kıyıya çok yakın yüzüyorlar suya girebilirsiniz diye söylüyorlar. Zaten siz suyun içindeyken bir başka bottan sürekli köpek balığına balık püreleri atıyorlar. Löpek balığı da botların arasında yüzüyor. 30 dk  yüzebiliyorsunuz sonrasında geldiğiniz bota binip geri dönmeniz lazım gerçekten zaman hızlı geçiyor. Eğer gidecekseniz kesinlikte 1500 peso verip dalış yapmanızı öneririm.

Köpek balıklarından sonra Tumarog şelalesi. Oslob’ta ve çevresinde aslında yapılacak birçok şey var kaplıcalar, 4-5 tane farklı şelale, Oslob merkezindeki eski kilise ve küçükte olsa müze bunlarda birkaçı. Bizim tercihimiz Tumarog şelalesi. Dik yolu motorla çıkıyoruz, belli bir yerde inip ya şelaleye doğru yürümeniz lazım dik beton yolu yada 50 pesoya tekrar sizi şelaleye götürüp getirmesi için motor kiralamanız lazım. Biz yürüdük 10 dklık yok çokta yorucu değil. Şelaleye giriş içinde para felan yok. Şelalede fazla su yoktu birkaç fotoğraf çekip oslob merkeze döndük.

Oslob’a 30 dk uzaklıkta Dumatorog ilçesine gittik otobüsle burda 250 yıllık eski kiliseyi ve bahçesinde 400 yıllık dallarında mantarların yetiştiği ilginç ağacın altında zaman geçirdik. Oslob’taki son günümüz yarın uçağım var. Cebu’ya üzerinden Manila‘ya dönme vakti. Sonrasında Filipinlerdeki son gezeceğimiz yer olan Coron, El nido ve Puerto Princesa .

Emir Aşkın204 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

4 Yorum

 • Uğur Aslan Yanıtla

  20/02/2018 at 18:40

  Merhabalar
  23 şubat filipinlere gidiyorum kısmet olursa. Köpek balığı ve Kawasan şelalesi turuna katılmak istiyoruz yönlendirebileceğin bir site var mı fiyatlara bakabileceğimiz. Kısaca uygun fiyata bulabileceğimiz :). Turistleri baya bi dürtüyorlar anladığım kadarıyla !!

  • Emir Aşkın Yanıtla

   20/02/2018 at 20:59

   Merhaba Uğur Bey,
   Köpek balıkları ile yüzmek için tur satın almanıza gerek yok. Öncelikle Oslob kasabasına gitmeniz gerekli. Oslob şehir merkezinde her yerde motorsikletli sürücüler var. Sizi köpek balıklarıyla yüzülecek olan yere götürmesi için anlaşın, aynı şehilde Kawasan şelalesi içinde geçerli. Oslob da köpek balıkları ile yüzenin fiyatları zaten herkese aynı. Eğer seçtiğiniz otel köpek balıkları ile yüzülen yerde kalırsanız git- gel için para da vermezsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar.

 • Merve Yanıtla

  27/05/2023 at 15:23

  Cebu’dan direkt turlar vardır sanırım Oslob için plan yapmaya çalışıyorum ama çok in bin yapmak istemiyorum????

  • Emir Aşkın Yanıtla

   28/05/2023 at 13:00

   Cebu’dan birçok seyahat firması var. Bu firmalar ile anlaşırsanız tabiki de sizi Oslob’a götürüp gezdirdikten sonra Cebu şehrine geri getirir. Uğraşmamış olursunuz. :)

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Welcome! Login in to your account

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Don't have account. Üye Ol

Lost Password

Register