| Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Komşu ülke Bulgaristan’a gitmek için maalesef vize almamız gerekli. Bulgaristan vizesi almak bazen hiçte kolay olmuyor. 2007 yılında Avrupa Birliğine üye olan ülke, maalesef Schengen bölgesinde olmadığı için Bulgaristan’nın ayrı bir vizesi var. Yani Schengen vizeniz varsa Bulgaristan’da kısmi olarak geçerli. Yakın bir tarihte Schengen ülkeleri arasındaki yerini alacak gibi de değil.

Instagram hesabımı takip etmek için –> @around.together

Bulgaristan Turist vizesi almak istiyorsanız eğer direk kendi başınıza başvuruda bulunamıyorsunuz. Bunun yerine diğer birçok ülke gibi VFS.Global şirketiyle başvuru yapmanız lazım. Yok kardeşim benim aracı kuruma ihtiyacım yok kendim gider, işimi takip ederim şeklinde maalesef olmuyor. Konsolosluk direk bu firma ile anlaşma yapmış. Başvuru evrakları bu şirket üzerinden yürüyor.

Bulgaristan Vizesi Almak için Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vizesi almak için gerekli olan belgelerin Schengen vizesi ile birebir aslında. Başvuru yaparken sizden istenen belgeler ise şu şekilde.

 • Vize Başvuru Formu
 • Bir adet Biometrik fotoğraf
 • Vize harç bedelinin orjinal dekontu ( açıklama bölümünde pasaport nosu yazması lazım)
 • Otel rezervasyonu ( booking.com’dan ücretsiz yapabilirsiniz.)
 • Son üç aylık hareketlerini gösteren banka hesap dökümü (Günlük en az 50 Euro olması lazım hesabınızda)
 • Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneği (İkametgah adresinin gözükmesi lazım)
 • Uçak veya Otobüs biletiniz
 • 30.000 Euro’luk seyahat sigortası.

Bunlar herkes için ortak verilmesi gereken evraklar. Bundan sonra yazacağım evraklar ise sizin başvuru yaparken ki durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Başvuru sahibi çalışan ise:

 • SGK (Sosyal Güvenlik) İşe Giriş Bildirgesi
 • Son 3 aylık SGK Hizmet Dökümü
 • Başvuru sahibinin görevini,kişisel özelliklerini,gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu (antetli kagıda yazılmış kaşeli ve imzalı)
 • Vergi levhası
 • Ticaret odasındaki kaydı/Faliyet belgesi
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesinin kopyası

Başvuru sahibi şirket sahibi ise:

 • Başvuru sahibinin görevini, kişisel özelliklerini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu (antetli kagıda yazılmış kaşeli ve imzalı)
 • Vergi levhası
 • Ticaret odasındaki kaydı/Faaliyet belgesi
 • İmza sirkuleri
 • Ticaret sicil gazetesinin kopyası

Başvuru sahibi öğrenci ise:

 • Son 1 ay içince alınmış Öğrenci Belgesi
 • Öğrenci Belgesi Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa, Ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname. Başvuru formuna her iki velinin imzası gerekmektedir.

Evrakları hazırladınız, gitmeye hazırsınız nereye götürmeniz gerekli evrakları. Şirketin Türkiye’de 4 farklı yerde şubesi bulunmakta. Bunlarda herhangi birisine maalesef evrakları teslim edemiyorsunuz. İkametgah adresinize göre başvuru yapmanız gerekli.

Vize için Hangi İlden Başvuru Yapmam Gerekli?

Başvuru yaparken ikametgah adresinize göre belirlenen illerden birisine evraklarınızı teslim etmeniz gerekli. Bu iller dışında başvuru ücreti yatırmış olsanız bile kabul etmiyorlar.

İstanbul Vize Ofisi

İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir.

Ankara Vize Ofisi

Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir.

Edirne Vize Ofisi

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde ikamet eden kişllerin başvurularını kabul etmektedir.

Bursa Vize Ofisi

Bursa Vize Başvuru Merkezi ise Türkiye’nin tüm illerinden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Vize Başvuru için Randevu Almam Lazım Mı?

Vize başvurusunu için randevu almanıza gerek yok. Çok yoğun olmuyor hatta vize ofisi boş desem yalan olmaz. Benim gittiğim de her zaman boştu, sıra beklemeden işlemlerimi hallettim.

Vize Ne Zaman Çıkar?

Evraklarınız sıkıntısınız teslim ettikten sonra size küçük bir kağıt veriyorlar. Kağıttaki kod ile vize başvurusu yapmış olduğunuz ofise gitmeden vize sonucunuz çıkıp çıkmadığını şirketin sitesinden bakabiliyorsunuz. Turistik vize sonuçları 5 – 14 iş günün de sonuçlanmaktadır.  Genellikle 7 veya 8 iş günün de sonuç çıkıyor. Ama 14 iş günü beklemiş birisi olarak size tavsiyem, seyahatinizi planlardan maksimum süreyi göz önüne alın.

Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan Schengen vizesi vermediği halde, sanki aynı işlevi görüyormuş gibi 60 Euro ödemenizi istiyor. Tabii buna ek olarak aracı şirkete ödemeniz gereken 25 Euro’da var. Şirketin aldığı 25 Euro’yu direk ofiste veriyorsunuz.

Vize Ücretini Nereye Yatırmam Gerekli?

60 Euro’luk vize ücretini Bulgaristan konsolosluğunun Garanti bankasındaki hesabına yatırmanız gerekli. Euro hesabı olduğu için TL veya başka bir para birimi yatıramazsınız. Bankadan parayı yatırırken açıklama bölümüne pasaport numaranızı yazdırmayı unutmayın.

Vizem Çıkmış Pasaportunu Ne Zaman Alabilirim?

Vizenizin sonucu çıktıysa teslim etmiş olduğunuz ofisten öğleden sonra genelde 13:00 -15:00 arasında teslim alabilirsiniz. Eğer başka bir şehirde ikametgah ediyorsanız, extra bir ödeme karşılığında pasaportunuz adresinize gönderilebiliyor.

Schengen Vizesi İle Bulgaristan’a Gidebilir Miyim?

Genellikle birçok kişinin bilmediği veya kafa karışıklığına sebep olan sorulardan bir tanesi de budur. Schengen vizem var, Bulgaristan’a gitmek istiyorum. Evet bu mümkün, eğer geçerli bir Schengen vizeniz var ise Bulgaristane ve Romanya transit geçiş yapacakmış gibi 5 günlük kalma hakkınız oluyor. Bizzat ben İtalya seyahatim öncesi otobüs ile Sofya’ya gidip 4 gün kaldıktan sonra İtalya’ya geçtim. Dönüşte de aynı şekilde İtalya’dan Bulgaristan’a uçup yine 3 gün kalarak Türkiye’ye döndüm. Herhangi bir sıkıntı veya problem ile karşılaşmadım.

Bulgaristan Vize Başvuru Ofisleri Nerede?

Vize ofisleri Resmi çalışma saatleri içerisinde hizmet vermektedir.  Telefonda arayıp bir şey sormak veya danışmak isterseniz. Pazartesi – Cuma 08:30 – 12:00 ve 13:00 – 17:00 arasıdan ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0212 373 58 29

 • Ankara Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi

Adres: Çankaya Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya / Ankara

 • İstanbul Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi

Adres: Cumhuriyet Caddesi 193 34380 Harbiye, Şişli, İstanbul

 • Edirne Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi

Adres: 1. Murat Mah. Talatpaşa Cad. No 80 Kat 1 (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası) Edirne

 • Bursa Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi

Adres: Kükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No:3 Osmangazi – Bursa

Emir Aşkın200 Posts

Seyahat Yazarı, Gezgin, “Aroundtogether” gezi sitesini hayata geçiren, gezmek için işinden istifa eden, Gemi İnşaa Mühendisi.

0 Yorum

Yorum Yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Login

Tekrar hoşgeldiniz! hesabınıza giriş yapın

Beni Hatırla Şifremi Kaybettim!

Zendesk sohbet hesabınız yok mu? Üye Ol

Lost Password

Register